Тел: (050) 582-8080 (еще тел.)

Про газонокосилки, сенокосилки, мотокосы, кусторезы...

Для підкошування газонів найкраще підійдуть спеціально сконструйовані для цього газонокосарки, які вже стали незамінним інструментом і для дачників, і на підприємствах, і в будинках відпочинку, - скрізь, де дбають про впорядкований, ошатний вигляд території.


"ПРО ГАЗОНОКОСАРКИ, СІНОКОСАРКИ, МОТОКОСИ, КУЩОРІЗИ…"Газонокосарка "Термінатор" з мотоблоком "Салют" (Росія).


Газонокосарка "Термінатор", як і звичайна, має ніж, але може косити траву такої висоти, що звичайній косарці не подолати.


За ініціативою Технічного центру "Садово-городня техніка" (м.Київ) нарешті і в Україні розпочався випуск пристойних сінокосарок до мотоблоків "Салют", Нева" та "Крот". Приємно, що виготовляють їх на заводі, який спеціалізується на виготовленні ножів до косарок. Тож з запчастинами проблем не буде.


Принцип роботи газонокосарки з ножем-пропелером.


Найпростіша електрична газонокосарка, вид знизу. Видно канал для виходу трави і вікно, через яке трава потрапляє в травозбірник (травозбірник знятий).


Електричні газонокосарки-"ключки" з нижнім розташуванням двигуна - найдешевші.


Мотокоси мають отакі головки, що обертаються із швидкістю 10.000-12.000 обхв., а волосінь, що накручена на головках, зрізує траву.


Фото "Насадки". Спеціальні ріжучі насадки до мотокос.
Сучасна мотокосарка з зубчастою трансмісією.


Роторною косаркою можна скошувати будь-які бур'яни й кущі.


Верхнє розташування двигуна врівноважує газонокосарку відносно рук оператора.


Складові частини бензокоси: двигун, зчеплення.


Бензинова газонокосарка (ліворуч) має біля верхнього поручня один горизонтальний важіль. Якщо встановлено й другий важель - це самохідна косарка (праворуч).


Найдешевші бензинові моделі - одноручні мотокоси з прямою або вигнутою штангою та наплічним ременем.


Дворучна бензокоса зручніша в роботі, ніж одноручна.


Ранцева бензокоса призначена для тривалої роботи та найбільшого виконання операцій.


Кущоріз допоможе надати привабливий вигляд кущам і деревам.ГАЗОНОКОСАРКИ

Для підкошування газонів найкраще підійдуть спеціально сконструйовані для цього газонокосарки, які вже стали незамінним інструментом і для дачників, і на підприємствах, і в будинках відпочинку, - скрізь, де дбають про впорядкований, ошатний вигляд території.

Переважна більшість газонокосарок в Україні - італійські. Є також німецькі, австрійські, японські. Усі вони мають принципово однакову конструктивну схему, обладнані електричним або бензиновим двигуном, вал якого розташований вертикально. До нижнього кінця вала закріпляється горизонтальний ніж з вигнутими, як у пропелера, кінцями, завдяки чому ніж не тільки зрізає траву, але й розкидає її навсібіч. Якщо ніж накрити кожухом з вікном, трава вилітатиме через це вікно і лягатиме на землю у визначеному напрямку. Якщо вікно, наприклад, розташувати позаду косарки й закріпити там спеціальний травозбірник, трава буде попадати до нього. В залежності від цього косарки поділяються на такі, що викидають траву на сторону й такі, що мають травозбірник.

До честі іноземних виробників можна сказати, що газонокосарки вони виготовляють добрі. Тому покупцеві лишається вибрати ту, яка більше подобається формами, кольором, технічними характеристиками та ціною. Західноєвропейським та японським косаркам за споживчими якостями дещо поступаються чеські та словацькі. Про українські не говоримо, бо робимо їх самі, як уміємо.

У таблиці 1 наведені дані про газонокосарки італійських та німецьких фірм. Цю техніку ми взяли для ілюстрації тому, що продукція названих фірм має стійкий попит у Західній Європі, а ціни більш-менш приступні, й можуть служити орієнтиром для покупців. Ми свідомо не включили в рядок дані про українські газонокосарки. Бо якось ніяково було ставити в колонку українську електричну газонокосарку ціною 750 грн., та бензинову ціною 1740 грн. Чи, може, наші заводи щось наплутали в своїх прайсах? Тож зачекаємо, поки українські виробники запропонують коректнішу інформацію про ціни на свою продукцію.

Табл. 1. ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ТА РІВЕНЬ ЦІН ГАЗОНОКОСАРОК

ПАРАМЕТРИ
Потужність800 Вт1000 Вт 3,5 к.с.3,5 к.с.3,755,05,04,5 проф.
Ширина стрижки, см3333464646515143
Висота срізу, см2,5-5,52,5-5,53,0-7,5 3,0-7,53,0-7,53,0-7,53,0-7,53,0-7,5
Контейнер для трави, л25275550505043
Паливо220 В220 ВА-93А-93А-93А-93А-93А-93
КожухПластм.Пластм.Пластм.Пластм.Пластм.Пластм.Пластм.Пластм.
Вага, кг11,312242824,5343636
Вартість, грн530560113012801300176022402310

ПРИМІТКА: Наведено ціни 2001 року.  Вибираючи газонокосарку, майте на увазі таке:
 • Електрична косарка коштує найдешевше.
 • Косарки, які викидають траву убік, дешевші від косарок із травозбірником.
 • Косарки з пластмасовими кожухами дешевші, ніж з алюмінієвими.
 • Пластмасові кожухи ударостійкі, міцністю мало поступаються алюмінієвим.
 • Газонокосарками зі стальними кожухами важче працювати.
 • Чим потужніший двигун, тим дорожча косарка.
 • Газонокосарка з японським двигуном "Honda" дорожче, ніж з американським "Briggs&Stratton", але працює тихіше.
 • Самохідна косарка дорожча від тієї, яку треба штовхати.
 • На косарках можуть бути встановлені любительські, напівпрофесійні або професійні двигуни, що обов"язково позначається на ціні.
 • На ціну газонокосарки можуть впливати також різні технічні "примочки", наприклад: ніж з чотирма лезами замість двох, центральне регулювання висоти положення коліс, збільшений диаметр коліс, підшипники кочення замість втулок ковзання на маточинах коліс, збільшення рівнів зрізання трави, спеціальна геометрія ножів та кожуха для ефективного збирання зрізаної трави та листя.

Є ще один вид газонокосарок, у яких передня частина кожуха має гумовий козирок, а ножі зміцнені. Ці косарки призначені для скошування більш високих трав (висотою 25-50 см). У такій траві звичайні газонокосарки вже не можуть рухатися. Косарки для високої трави поширені за кордоном, в Україні їх майже немає. Першою ластівкою в цьому класі, що "залетіла" в Україну, можна вважати "Термінатор" (Росія).


  Кілька принагідних порад.
 1. Італійська фірма "Марацціні Ернесто" радить вибирати газонокосарки в залежності від площі газонів (табл. 2).
 2. Ширину захвату газонокосарки та потужність двигуна (4-тактного) краще мати у співвідношенні, наведеному у таблиці 3. Якщо потужність більше від рекомендованої, матимете запас потужності. Якщо менша - мотор перегріватиметься, вам доведеться вдвічі збільшити час для охолодження двигуна. Наприклад, сінокосарка з двигуном 2,5-3,5 к.с., а шириною захвату понад 50 сантиметрів дешевша у виготовленні, ніж з двигуном 4,0-5,5 к.с., але висока трава швидко вкоротить віку цій косарці.
 3. Газонокосарка на трьох колесах (замість двох передніх встановлено одне) придатна тільки для ідеально рівних газонів. При випробуваннях на дачних ділянках ми мали клопіт з тим, що кожна ямка нахиляє косарку, і ніж чіпляється за грунт.
 4. У разі необхідності, газонокосарка з травозбірником може розкидати зрізану траву по газону. Для цього досить зняти травозбірник та навісити на рукоятки косарки мішковину, яка захищатиме ваші ноги від зрізаної трави і направлятиме траву на землю. Ефект кращий, якщо травозбірник замінити дефлектором "Solo".
 5. Радимо косити траву не пізніше 6-ї вечора, бо потривожені в траві комахи не дадуть повечеряти ні вам, ні вашим сусідам.

Табл. 2. Радимо вибирати газонокосарку з шириною захвату в залежності від площі газону.

Площа газону, сотокШирина стрижки, см
Електрична косарка Бензинова косарка
до 33030
3-53530
5-154035
15-30 ---45
понад 30---52

Табл. 3. В залежності від ширини захвату газонокосарки підбирається потужність двигуна (рекомендації подані для 4-тактних двигунів).

Ширина стрижки, см Потужність двигуна, к.с.
30-35до 1,0
35-40 1,0-2,5
40-45 2,5-3,5
45-50 3,5-4,0
50-55 4,0-5,0
понад 55 5,5 та більше


СІНОКОСАРКИ

Для високих та кормових трав краще підійде сінокосарка з сегментними ножами (ще її називають сегментною, балочною або фронтальною). Ширина захвату їх у 2-3 рази більша, ніж у газонокосарок. Вища й продуктивність. Конструкції сінокосарок бувають різні, і про це можна говорити довго. Основна ж зовнішня відзнака – наявність або відсутність ременя. Сінокосарки з ремінним приводом простіші за конструкцією, а тому й дешевші. Безремінні косарки мають зубчасту трансмісію.

Ще одна відзнака - принцип дії ножового апарату. Якщо рухається тільки один ніж - на руки передаватиметься відчутна вібрація. Якщо обидва ножі рухаються назустріч один одному, - вібрації суттєво гасяться, якість зрізання трави покращується.

Ножовий апарат на сінокосарці може бути розташований симетрично або ж з боковим зміщенням. Останні дуже зручні при викошуванні канав та схилів.

...Імпортні сінокосарки продаються як мотокосарки, тобто з двигуном. Рівень цін в них такий: косарки з ремінним приводом коштують від 600 доларів, із шліцьовим валом - від 1000 (ціни наведені для італійських та німецьких моделей).


РОТОРНІ КОСАРКИ

Ці косарки якнайкраще підійдуть для грубіших трав та забур`янених ділянок. Ножі в таких косарках одним кінцем шарнірно кріпляться на дисках, що обертаються. При обертанні дисків ножі, під дією відцентрованих сил повертаються радіально і бокові ріжучі кромки ножів зрізають траву. При зіткненні з перепоною ножі відхиляються, чим запобігаються поломкам ножа, його приводу та двигуна.


МОТОКОСИ

4 роки тому переважна більшість населення в Україні навіть гадки не мала, що є в світі такі інструменти, як мотокоси. А тепер вони чи не поширеніші за традиційну ручну косу.

Мотокосою зручно працювати там, де не тільки мотокосарка не може пройти, а ручною косою не підступитися: біля бордюрів, моміж деревами, кущами, попід парканом, на схилах, у канавах тощо.

Мотокоси бувають електричні і бензинові. Найпростіші і, відтак, найдешевші - одноручні, з електричним двигуном, розташованим біля ріжучої головки, тобто внизу. Це так звані тримери, або кордові косарки. Через зовнішню схожість з хокейними ключками, в народі їх так і нарекли - "ключки". Ріжучим елементом "ключок" є капронова волосінь діаметром 2…4 мм. При швидкості ріжучої головки 10000…12000 обертів за хвилину волосінь зрізає траву, як ніж.
Підійдуть "ключки" здебільшого для дачників, що мають невеличкі латки землі та електричну розетку на 220 вольт. За кордоном їх купляють як доповнення до газонокосарки, щоб пістригати траву у важкодоступних місцях. А в нас їх використовують замість газонокосарки. І потужності малувато, і набагато довше косити, але ... що поробиш, коли з грішми сутужно.

Потужність електричних двигунів "ключок" знаходиться у межах 250…1000 ватт. Чим більша потужність, тим довше служитиме мотокоса.

  Принагідні поради
 1. Вибираючи для себе "ключку", майте на увазі, що на її вартості позначаються такі технічні деталі: автоматична подача волосіні при її обриві, потужність електродвигуна, ширина зрізу трави, телескопічна штанга, поворотна головка, наявність другої рукоятки, захисної дуги, довжина штанги тощо.
 2. Купляти "ключки", дешевші 150…160 грн. і потужністю менше 250 ватт недоцільно: надто висока ймовірність, що "ключка" швидко і назавжди вийде з ладу.
 3. Щоб "ключка" довго вам служила, не працюйте з нею більше 20 хвилин, після чого дайте двигуну охолонути. Хоча продавець "ключки" майже напевне вас переконуватиме в іншому. Справа в тому, що двигун "ключки" знаходиться унизу, у зоні скошування трави. Зрізана трава облипає двигун і заважає його охолодженню. Якщо довго косити, двигун перегріється і вийде з ладу.

На відміну від "ключок", мотокоса з верхнім розташуванням двигуна може працювати довше. Крім того, таку мотокосу легше тримати у руках, бо ріжуча головка і двигун врівноважують мотокосу відносно рук оператора. Але ж і тут не все гладко: двигун працює біля голови оператора і дзижчить, так довго, доки не набридне. Тому не радимо працювати з цим інструментом без спеціальних шлемофонів. А взагалі, деякі фірми, які шанують користувачів своєї техніки (наприклад, німецька "Solo"), в комплект мотокоси обов"язково вкладають шлемофон та захисні окуляри.
Щоб мотокосою легше було керувати, рукоятки розносять на боки, а саму мотокосу навішують на ремінь. З такою екіпіровкою можна працювати годинами, особливо не стомлюючись.

Бензинові мотокоси щонайменше вдвічі дорожчі електричних (див. табл. 4), але мають багато переваг. По-перше, вас не стримує електрошнур. По-друге, можливості їх набагато ширші. Наприклад, бензинові мотокоси можуть зрізати траву та бур"яни будь-якої висоти. Їм під силу вирізати або проріджувати кущі, підлісок і навіть зрізати дерева товщиною 10-15 сантиметрів. Для цього до мотокос додаються спеціальні ріжучі насадки.


Табл. 3. В залежності від ширини захвату газонокосарки підбирається потужність двигуна (рекомендації подані для 4-тактних двигунів).

Потужність, к.с.ШтангаРіжучий елементКількість рукояток Додаткове кріпленняТрансмісія Вага, кг Ціна, грн.
0,95-1,0Гнута Волосінь1--- Гнучкий вал без редуктора 4-61000-1100
1,0Гнута Волосінь, 4-зубчастий диск2--- Гнучкий вал без редуктора 6,5-7,01250-1300
1,0Пряма Волосінь, 4-зубчастий диск1---Жорсткий вал з редуктором 6-71250-1300
1,3-1,4Пряма Волосінь, 4-зубчастий диск2Плечовий ремінь Жорсткий вал з редуктором 6,5-7,51800-1900
1,8Пряма Волосінь, 4-зубчастий диск2Плечовий ремінь Жорсткий вал з редуктором 6,5-7,52150-2250
2,5-2,6Пряма Волосінь, 3-зубчастий диск2Плечовий ремінь Жорсткий вал з редуктором 8,0-8,52220-2450
2,5-2,6Пряма Волосінь, 4-зубчастий диск1-2Ранець з ремнями Гнучкий вал без редуктора 9,5-10,52350-2550

ПРИМІТКА: Наведено ціни 2001 року.Працюють мотокоси, як правило, на суміші бензину і 2% масла.


КУЩОРІЗИ

Кущорізи - це невеликі ручні знаряддя, схожі на мотопилки, але на відміну від них мають спеціальний ніж, яким зручно підстригати кущі. Кущорізам можна робити будь-яке декоративне оформлення дерев та кущів біля вашої садиби. Кущорізами зручно користуватися при догляді за парками в містах, санаторіях, будинках відпочінку, словом, там, де шанують красоту і порядок. Як і вищезгадані інструменти, кущорізи бувають електричні та бензинові.

У цій статті ми дуже стисло розповіли вам, шановні читачі, про техніку, яка косить траву, ріже й підстригає кущі та дерева. В Україні це вже можна купити. А за кордоном вибір інструментів для такої роботи ще багатший. Маємо надію, що все це скоро буде і в нас.


В магазин


Технический центр "Садово-огородная техника" выражает глубокую благодарность редакции журнала "Новини агротехніки" за любезно предоставленную статью в №2, 2001, с.28-32,

Подписка

Вы можете оформить бесплатную подписку на наши статьи и новости на сайте. Подписанные пользователи получают уведомления о новых статьях на электронную почту.

Я хочу подписаться!

captcha
Мы обязуемся не передавать вашу информацию третьим лицам! Вы будете получать только новые статьи и новости с этого сайта.