Тел: (050) 582-8080 (еще тел.)

О навесном оборудовании


"Плугів багато, але не кожний буде орати"
(дещо про навісне причандалля до мотоблоків)



"Розкажіть, будь ласка, про навісне обладнання до мотоблоків", - просять Володимир Рівняк з м. Стебник Львівської області, Павло Романюк з с. Голованівська Кіровоградської області та ще більше тридцяти читачів.

До будь-якого з мотоблоків, що продаються в Україні, вам запропонують підгортальника. Якщо мотоблок важить 40 кг і більше, біля нього можете побачити ще й плуг, металеві колеса з грунтозачепами, картоплекопача. Рідше пропонують сінокосарки, мотопомпи, лопати, щітки, роторні снігоочищувачі. Мабуть, на сьогодні цим і вичерпується пропозиція навісного причандалля до мотоблоків. На жаль. У європейських країнах до любительских мотоблоків звичайно пропонують щонайменше 5-8 найменувань навісного обладнання, 10-15 до напівпрофесійних і понад 30 найменувань навісного та причепного обладнання до професійних мотоблоків.
Але й з того, що вже маємо, є над чим поміркувати перед тим, як купувати.

Підгортальник, в якого змінюється ширина захвату та висота опорної п'ятки, краще тягнути важким мотоблоком.



Дискові підгортальники - найефективніший та найкращий варіант.




Схема розміщення коліс мотоблока при роботі:

а) з одним підгортальником


б) у міжряддях 24...30 см


в) з двома підгортальниками




Дешеві плуги без регулюючого механізму.



Таким плугом орати можна.



Від такого плуга якісної оранки не дочекаєшся.



Копачі для копання коренів та бульб. Ліворуч - зі змінною шириною захвату.



Мотоблок на широких колесах з копачем картоплі. Найдешевший варіант. У Технічному центрі "Садово-городня техніка" ви знайдете також копач із спеціальним гряділем та колесами, що не буксують навіть на важких грунтах.



Мотоблок на просапних колесах Технічного центру "Садово-городня техніка". Зверніть увагу: колія коліс може змінюватися, а щоб колеса не пошкоджували бокові корінці культурних рослин, кути грунтозачепів зрізані.



Ви сумніваєтесь у можливостях оранки мотоблоком? Дивіться самі!



Технічний центр "Садово-городня техніка гарантує: з нашим плугом ви будете орати невимушено і легко.




Підгортальники.

Умовно їх можна поділити на два типи: з постійною та перемінною шириною захвату, малі (висота 15...17 см) та великі (висота 18...22см). Від цього залежить їх ціна. Але не радійте, відшукавши найдешевший підгортальник. Найдешевші мають фіксовану ширину захвату, їх доцільно застосовувати з мотоблоками надлегкої серії (вагою до 35 кг). З важчими мотоблоками доцільніше агрегатувати такі підгортальники, у яких ширину захвату можна регулювати залежно від ширини міжрядь, глибини ходу та агротехнічних вимог щодо вирощування тієї чи іншої культури (див. перше фото). Також майте на оці, що не завжди підгортальник від одного мотоблока підійде до мотоблока іншої моделі.

Металеві колеса з грунтозачепами.

Металевих коліс вже наковано вдосталь. Відтак, виникає питання: коли і як їх застосувати?
Наприклад, Санкт-Петербузський завод "Красный Октябрь" комплектує свій мотоблок Нева-2К такими 3-ма типорозмірами коліс:

ТИП РОЗМІРИ (діаметр х ширина), мм ДЛЯ ЯКИХ АГРОТЕХНІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ
І 430 х 200 Оранка, культивація, боронування та інший суцільний обробіток грунту, копання коренів та бульб
ІІ (510...540) х (90...130) Міжрядний обробіток грунту, копання коренів та бульб
ІІІ (610...640) х (90...130) Міжрядний обробіток грунту, копання коренів та бульб


Що стосується широких коліс, то тут усе просто: можна гумові замінити на них - і в поле. На відміну від гумових, металеві колеса не залишають глибокої колії і краще чіпляються за грунт. А от перед тим, як вийти на город з колесами для просапних робіт (маємо на увазі міжрядний обробіток грунту), треба трохи поміркувати. Головне питання: як спрямувати мотоблок у міжрядді?
При тих осях, що є у комплекті до мотоблоку, ширина колії з вузькими колесами дорівнюватиме 60 сантиметрам. А це означає, що такі колеса придатні для роботи не з одним, а з двома підгортальниками. Тобто, кожне колесо іде в своєму міжрядді, а за ними - підгортальники. Якщо купуєте ці колеса, майте на увазі: сіяти або садити треба з міжряддям в межах 60 см. Мотоблок з цими колесами має найбільший кліренс (відстань між редуктором та рядком), а тому вирогідність пошкодження редуктором рослин у рядку найменша.
Універсальні колеса пропонує Технічний центр "Садово-городня техніка" (м. Київ). Ширина колії при установці цих коліс може змінюватися в межах 24-55 сантиметрів (мал. 2). Це значно розширює можливості їх використання, бо працювати вони можуть з культурами, які посіяні або посаджені з міжряддями від 24 до 60 сантиметрів.

Використовуючи універсальні колеса, можна працювати за такими схемами:
  • Обоє коліс мотоблока ідуть по одному міжряддю. При цьому ширина міжрядь має бути не менше 50 сантиметрів. Використовують один підгортальник (мал. 2а). Кліренс тут вже не має принципового значення.
  • Кожне колесо іде по своєму міжряддю, але між цими міжряддями є ще одне. Ширина міжрядь може бути в межах 24…30 сантиметрів. При такій схемі використовують один або три підгортальники (мал. 2б ).
  • Кожне колесо іде по своєму міжряддю. Ширина міжрядь має бути в межах 24…60 сантиметрів. При такій схемі використовують два підгортальники (мал. 2в).

Плуги.

Найдешевший плуг, який вам запропонують за 36-40 гривень, плугом назвати навряд чи й можна. При висоті робочої поверхні 12...14 см та такій же ширині захвату переорати грунт на штик лопати він аж ніяк не зможе. Функціонально це скоріше полицевий лущильник, бо здатний він підрізати тільки верхній шар грунту завтовшки 5-8 сантиметрів. Їм варто користуватися восени, перед справжньою оранкою. Ця додаткова технологічна операція покращить якість оранки, але не замінить справжньої оранки.
Дешеві плуги, як правило, не мають механізму регулювання повороту плуга в двох площинах (мал. 3). Через це будете мати проблеми в роботі. А от плуги з висотою 22...24 см і шириною захвату 18...22 см реально допоможуть вам на городі (мал. 4). Тільки і тут є заковика. Річ у тому що заводи почали випускати вже й казна-що. Серед цього "казна-що" є й плуги зовсім не придатні до роботи. Наприклад, на фото 5 зображений плуг з недорозвинутою (короткою) поверхнею відвалу (полиці). Крім того, відвал недогнутий, через що пласт грунту повністю не обертається, залишається стояти, як і стояв. Внаслідок, після ваших зусиль матимете на городі трохи "продряпаний" грунт з непроораними залишками бур`янів. Взагалі геометрія відвалу плуга - річ тонка. Та, на жаль, виробники не завжди зважають на поради фахівців. Зокрема, мабуть, тому, що рекомендації науковців не так то просто втілити в метал. Звернімо увагу, наприклад, на плуга, що має циліндроїдальну поверхню відвалу (не плутати з циліндричною!). Цей плуг ще називають культурним, бо підходить до окультурених грунтів, тобто таких, які регулярно обробляються.
Циліндроїдальна поверхня відвалу якнайкраще відповідає агротехнологічним вимогам оранки грунту, але не розгортається у одну площину. Тому виготовити його з плоского листа металу надто складно: лист треба на горячу розтягнути та зафіксувати у особливо скрученому положені. Така технологія досить складна, що, крім іншого, підвищує собівартість виробництва. Про такого плуга поки можна хіба мріяти.
...Крім циліндроїдального, є ще плуги з гвинтовим відвалом (для важких та незайманих грунтів або оранки на схилах), напівгвинтовим (для щільних та глеюватих грунтів), циліндричним (для середніх та легких окультурених), пластинчатим (для глинистих та липких грунтів), конусним тощо. Їх легше виготовити, тому у продажу не сьогодні-завтра вони з"являться. А поки що у продажу в основному циліндричні плуги, найпримітивніші у виготовленні та роботі, але й приступні за ціною.

Картоплекопачі.

Правильніше буде сказати - коренебульбокопачі. Кріпляться між колесами позаду мотоблока. Під час роботи підривають шар грунту з картоплею, піднімають бульби на поверхню поля, розрихлюють грунт та сепарують його від бульб. Таким чином, після проходу мотоблока на поверхні поля лежить картопля, котру можна вручну зібрати. Багато з тих, хто працював з такими копачами, кажуть: "Лопату в руки вже не візьму!".
Копачі бувають з постійною та перемінною шириною захвату (див. мал. 7). Другий копач більш універсальний, і ним можна навчитися копати столовий буряк, моркву тоще.

ТЦ "Садово-огородная техника" выражает глубокую благодарность редакции журнала "Новини агротехніки" за любезно предоставленную статью в №1, 2001 г., с.26, 27



В магазин



Подписка

Вы можете оформить бесплатную подписку на наши статьи и новости на сайте. Подписанные пользователи получают уведомления о новых статьях на электронную почту.

Я хочу подписаться!

captcha
Мы обязуемся не передавать вашу информацию третьим лицам! Вы будете получать только новые статьи и новости с этого сайта.